Ericssons ingenjörer i centrum - igen
Av: Lars Nilsson
Publicerad
14 oktober 2009 00:00
Ericsson är världsledande på telekomutrustning. Det har bolaget sina duktiga ingenjörer att tacka för. Men långsiktigt räcker det inte med att bara vara tekniskt ledande. När en ny teknik mognar och blir tillgänglig för fler företag drabbas branschen, oavsett vilken den är, av en grym prispress.
Den prispressen har snabbare än vad någon lyckats förutspå slagit till mot Ericsson. Kinesiska Huawei och ZTE uppfattades, så sent som bara för några år sedan, som uppstickare som tog marknadsandelar med lågt pris som viktigaste argument. På marknader som Ericsson inte räknade som de allra viktigaste.
I dag är läget helt annorlunda. Huawei och ZTE säljer 3g-utrustning till operatörer som Ericsson har gjort affärer med i decennier. Nyckelkunder.
Ska Ericsson behålla sin världsledande position måste bjässen i Kista matcha priserna från konkurrenterna.
Hur allvarligt Ericsson ser på konkurrensen framgår av det senaste strategidokumentet. Uppdraget är att halvera inköpskostnaderna på fem år. För Ericsson handlar det om att hämta inspiration från fordonsindustrin: sätt press på underleverantörerna, använd fler standardkomponenter, reducera antalet plattformar och tryck in mer programvara i systemen.
Ericssons ingenjörer kommer återigen att hamna i centrum. Ska bolaget tjäna pengar i framtiden måste utrustningen konstrueras så att den kan byggas effektivare och billigare.
Det här vet Håkan Eriksson, teknikchef på Ericsson. Han har redan halverat utvecklingstiderna med metoder från bilindustrin. Genom ännu smartare konstruktioner kan Ericssons ingenjörer säkert klara hälften av de kostnadssänkningar som nu krävs.
Men det kommer ändå att bli tufft. Lika tufft som när hela bilindustrin i början på 1990-talet tvingades tänka Toyota för att klara konkurrensen.
***
Äntligen! Det har länge funnits kritik mot att Nobelprisen i fysik och kemi i första hand går till upptäckter. Och alltför sällan till uppfinningar.
Men i år blev fysikpriset rena innovationsfesten. Willard Boyle och George Smith prisades för ccd (charge coupled device), Charles Kao för den optiska fibern. Klockrena val, båda två. Och skön ingenjörskonst som förändrat våra liv rejält.
***
Ny Teknik har Sveriges vassaste läsare. Jag vet, för jag läser era kommentarer på nyteknik.se. Den här veckan drar vi igång en annonskampanj som hyllar er samlade visdom. Vi utser också veckans bästa kommentar. Första vinnare är professor Bengt Johansson i Lund, som elegant sammanfattade diskussionen om den supersnåla bensinmotorn på nyteknik.se.
Grattis!
Nyheter/Ledare
Annons
- Korrosionsfria växelmotorerHyCLEAN växelmotorer med enastående korrosionsbeständighet och tålighet mot kemisk/mekanisk påverkan
- Flexmetall - en flexibel sträckmetallSträckmetall med variabel maska ifrån Häfla Bruk öppnar nya möjligheter beträffande design och funktion.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Circuit board plotter for inhouse prototyping.LPKF ProtoMat är den idealiska fräsmaskinen för högpresterande,analoga, digitala, RFapplikationer.
- Skapa och utforska en komplett produkt digitalt. Autodesk ®Inventor® kan hjälpa dig att skapa och utforska en komplett produkt redan innan något tillverkats.
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- SolidEngineer ABKostnadsfritt, Lärorikt, Socialt, Inspirerande! Vårens Nya seminarier: Maskintillverkning, Grön Design, Inredning & Design. Läs mer>>
- Skador på ditt gods?Här finns tekniken som hjälper dig att lösa problemet>>
- KOMPLETT SORTIMENT ULTRALJUDSNIVÅMÄTARE.Nivåmätning med ultraljud, en av tio mätprinciper i vårt sortiment för nivåkontroll av vätskor och fasta material.
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Annonsera »








