Släpp loss de anställdas innovationskraft
Av: Ny Teknik redaktion
Publicerad
25 november 2009 00:00
Rikta blicken längre ner i innovationssystemet och släpp loss den slumrande innovationskraft som finns i landets fyra miljoner anställda, skriver Terje Andersson, vd för Ingenjörsamfundet.

Terje Andersson
Idebatten om hur fler innovationer kan skapas glöms ofta Sveriges fyra miljoner anställda bort. En kraft som med rätt förutsättningar kan spela en avgörande roll för varje arbetsplats innovationsförmåga och bidra till att ta landet snabbare ur lågkonjunkturen.
Innovationspolitiken bör riktas mer mot företag och medarbetare om Sverige ska vara konkurrenskraftigt när konjunkturen vänder.
De satsningar som i dag görs för att stärka svensk innovationskraft har avgörande betydelse för hur snabbt Sverige kan ta sig ur lågkonjunkturen och utvecklas på sikt.
I denna debatt ställs ofta den resurs som fyra miljoner arbetstagare utgör utanför. Insatserna tar i stället sikte på att stärka forskning och innovationssystem, inte det som sker ute på företagen.
Med rätt villkor kan alla anställda vara med i utvecklingen av en verksamhet.
Tv-serien Innovatörerna, där innovationsprocesser har satts i gång på företag, är ett exempel som visar att när fler ges möjlighet att bidra med sin kompetens, erfarenhet och kreativitet ger det effekt.
Resultaten har blivit att varslade inte behövt sägas upp, att nya patent tas, att nya marknadsmöjligheter har skapats och att nya affärskontakter har etablerats.
Exemplet visar att innovationspolitik måste handla mer om vad som sker ute på arbetsplatserna och formas tillsammans med och närmare företagen.
Jag vill peka ut tre åtgärder för att stimulera innovationer på arbetsplatserna.
De åtta nya innovationskontor som regeringen lanserat bör utformas så att dess resurser inte stannar inom universitetets väggar, utan i stället kanaliseras till det utvecklingsbehov som små och medelstora företag har, med syfte att ta fram innovationer.
Genom att vända sig direkt till befintliga organisationer, där kompetenser finns för att kommersialisera en bra idé, kan vägen till marknaden kortas.
Forskarkompetens kan då snabbare omsättas i nya kommersiella innovationer.
En del av resurserna för arbetsmarknadsåtgärder bör användas för att personal ska kunna vara kvar och höja sin kompetens och innovationsförmåga på företaget, i stället för att slussas ut i olika former av insatser långt bort från arbetsplatsen.
På detta sätt kan ledig kapacitet användas bättre och individer kan höja sin kompetens samtidigt som förutsättningar för innovationer skapas på arbetsplatsen.
Skatteincitament bör införas för företag som satsar på forskning och utveckling.
Med tydligare incitament för företagen att satsa på och skapa utrymme för innovation får Sverige bättre valuta för de belopp som årligen satsas på forskning, i form av innovationer och tillväxt.
Om Sverige ska kunna nyttja kraften i fyra miljoner arbetstagare måste blicken riktas längre ner i innovationssystemet. Att ge landets lärosäten uppdrag att satsa mer på innovationer är en bra början.
Men vi vill se en fortsättning där den svenska arbetskraften blir den mest innovativa i världen, och då behövs fler åtgärder som märks ute på våra arbetsplatser.
Låt oss använda resurserna där chansen till konkreta resultat är störst!
Terje Andersson
vd Ingenjörssamfundet
Nyheter/Debatt
Annons
- Meister flödesprodukter hos Kübler Svenska AB.Nu kan vi erbjuda ett komplett program flödesvakter, flödesmätare och flödesindikatorer från Meister Stömungstechnik gmbh.
- Ny kombikylare MMC från KTR.En kombinerad kylare för olja, vatten och luft i samma enhet. Kombikylaren har sitt användningsområde särskilt i applikationer för mobil hydraulik.
- CANopen styrning av....de flesta labbaggregat med 150W till 6kW uteffekt från Delta Elektronika är numera möjligt från Polyamp.
- Missa inte årets seminarium! För Dig som vill veta mer om Industriell Datakommunikation, välkommen att anmäla dig till vårt kostnadsfria halvdagsseminarium.
- Säkerhetslås för tuffa miljöer.Ett kraftigt och tåligt säkerhets och processlås som uppfyller högsta säkerhetskategorin för lås.
- Ny prisvärd värmekamera, 19.950 sek.Kimo instrument lanserar Flir i5. Möjlighet att kostnadsfritt låna för utvärdering.
- Biomedicinska patent.Vi har en bred kompetens på det medicinska området.
- Mitec Instrument.Vi levererar kompletta lösningar inom dataloggning och fjärrmätning.
- Skador på ditt gods?Här finns tekniken som hjälper dig att lösa problemet>>
- Gratis handbok i termografi !Boken tar upp det viktigaste vid värmefotografering. Teori - praktisk användning - tips m.m. >>
- Annonsera »
- Se alla annonser »
- Lär solenergiteknik!Ettårigt magisterprogram i solel, solvärme/pellets m.m. erbjuds av Högskolan Dalarna.
- Utveckla nya produkter !Mekatronik suddar ut gränsen mellan maskin data och elektronik och skapar helt nya produkter.
- Utbilda dig inom LEAN Production!Kursen lär ut vad Lean innebär och vilka krav detta ställer på styrning och ledning av verksamheten.
- BiTA – ledande inom ITIL/ITSM/CobiT/MOF/ISO 20000Vi erbjuder kunskaps och kompetensutveckling som verkligen ger nytta och värde för deltagarna.
- NYTT OM BIOGASENS KLIMATNYTTA.Biogas från avfall ger 95% lägre utsläpp av växthusgas jämfört med bensin, visar forskning från LTH.
- CAD Utbildning.Kurser i AutoCAD, Inventor, 3ds Max och SolidWorks till förmånliga priser.
- Skog och träingenjörer får bra jobb !Utbildningen är unik i Sverige just nu med distansmöjligheter och bredden i utbildningen från skog till färdig produkt.
- Projektledaren i den agila processen. Seminarieserie i 5 delar - Start 29 mars.Behövs förarbete i agila projekt? Kommunicera lättrörliga krav. Kvalitet genom Lean - en projektledares perspektiv, Projektet är slut. Dags att hämta hem effekten, Agila projekt behöver också projektledas - fast på ett annat sätt.
- Lean Produktutveckling 7,5 hpNya kursstarter i vår på Chalmers Industrihögskola. Klicka här för mer information.
- ADVETA TeknikutbildningarEl, elektronik, behörighet, BB2,BB1, AB, automation mm, Stockholm, Göteborg, Malmö Distans/lärarledd
- Läs mätteknik! Med utbildning i mätteknik får företaget jämnare kvalitet, bättre lönsamhet och nöjdare kunder.
- Kundorientera på riktigt !Certifierad process- & verksamhetsutvecklare. Verksamhetsutveckling styrd av kundernas behov. Ny utbildning!
- Tekniska högskolan vid Linköpings universitet !Ny utbildning! Civilingenjör i medicinsk teknik.
- Annonsera »








