”Spektakulärt – men svindyrt”

LÄSARKOMMENTARER. Vindkraft i ballong - i stället för på torn - får läsarna att reagera och dissekera konstruktionen.

Annons
”Spektakulärt – men svindyrt”

Altaeros Energies flygande vindturbin AWT stiger i en heliumballong till 300 meters höjd. Foto: Altaeros Energies

Verktyg

Ny Teknik rapporterade vid månadsskiftet om att Altaeros Energies, som har sitt ursprung i MIT, har studerat en ny modell av vindkraft som visar att energiutbytet på höjden 300 meter blir mer än dubbelt så stort som om turbinen sitter på ett 100 meter högt torn.

Med ballonglösningen i stället för att sätta turbinen på torn menar Altaeros Energies att kostnaden för vindkraftel kan minskas med upp till 65 procent. Dessutom ska miljöpåverkan reduceras genom att ballongkraftverken låter mindre än konventionella vindkraftverk. Byggtiden och underhållskostnaderna ska också kunna sänkas.

Läsaren Sune S dömer ut modellen: ”Det är säkert betydligt billigare att bygga vindkraftverk på höjder i terrängen. Vertikalaxlade vindkraftverk är betydligt tystare än horisontalaxlade och är inte känsliga för turbulenta vindar. Med de förra finns det därmed många fler lämpliga platser för vindkraft.”

Andra gör sig lustiga över idén. Signaturen Problemlösaren skriver: ”Fantastiskt miljövänlig konstruktion. Man bara kapar förankringskabeln och så försvinner eländet upp i det blå.”

Lars-Åke Listén resonerar kring hur ballongen skulle utformas: ”En annan aspekt, ett flygande vindkraftsverk skulle kanske kunna ersätta gasförlusterna som alltid kommer att ske igenom det ”gastäta materialet”, med att själv skapa extra vätgas genom elektrolys av vatten. Elström har man tillgång av i överflöd, och mycket små vattenmängder kan generera stora volymer vätgas, så det borde vara möjligt att ha en liten väl isolerad och eluppvärmd vattentank sittandes inuti en vätgasballong. Syrgasen som bildas får man leda bort för att undvika risken för bildning av knallgas.”

Även Erik Bengtsson dissekerar konstruktionen och skriver: ”En vinturbin inuti en ringformad heliumballong kan mycket väl producera lite mer effekt än en lika stor vindturbin utan ballong runt. Om bladet på vinturbinen görs lite längre borde dock effekten kunna öka lika mycket till mycket lägre kostnad än vad den ringformade ballongen kostar. Om man vill hålla vindkraftverket uppe även då det inte blåser något borde en cigarrformad ballong vara billigare och medföra mindre luftmotstånd. (…)
En konstruktion jag tror mycket mer på är två stora rotorer med någon fackverksliknande dubbelvinge mellan. Då skulle dubbelvingen mellan rotorerna ge viss lyftkraft men ändå vindturbinens rotorer behöva vinklas så de ökar lyftkraften. Sedan borde vindkraftverket flyga mer än 1000 meter upp och linan kanske ha någon drakvinge på halva vägen för att inte linan skall böja för mycket neråt. Att ha ett flygande vindkraftverk över tätbebyggt område det får man nog i vilket fall glömma med tanke på olycksrisk om kraftverket skulle haverera.

Men signaturen Elanvändare är inte lika skeptisk: ”Att ha flygande vindkraftverk skall inte behöva vara värre än att ha byggkranar och genom bra utformning så skall inte risk för nedfallande vindkraftverk eller nedfallande is vara värre än att cykla i en storstad. Genom att ha säkerhetssystem kopplande till vindkraftverkans förtöjningslinor bör det vara möjligt att med ett enkelt varningssystem ha ett alarm som signalerar ut en varningssignal så att folk kan förflytta sig till säkert område om det mot förmodan skulle trilla ner ett flygande vindkraftverk.”

Men skeptiska läsare återvänder till grundproblemet, Tege Tornvall är en av dem: ”Hur mycket eller fantastiskt man än förbättrar vindmöllorna ändrar det inte grundproblemet att det bara blåser lagom ibland och att det krävs reservkraft när det blåser för litet eller för mycket - alldeles frånsett kostnader, komplexitet och driftsäkerhet.”

Då är signaturen Jeppen framme och svarar: När gick alla våra 10 st kärnkraftverk samtidigt sist? Hur många av våra 10 st kärnkraftverk går i dag? Hur många av våra 10 st kärnkraftverk gick när det var som kallast i vinter? När du svarat på dessa frågor, så kanske du inte ska vara så kaxig och säga att det bara blåser ibland. Hur du än vrider och vänder på det så är svensk vindkraft pålitligare än svensk kärnkraft.”

Läsaren Gunnar Littmarck fyller på: ”Hellre lyss till den sträng som brast än aldrig spänna en båge. (…) Världen har för få optimister och för många professionella teknikutvecklingsbidragstagare. Det beror på att politiker inte har tekniker som rådgivare utan ekonomer som oftast saknar kunskap i både teknik och naturvetenskap.

Av: Katarina Ellemark
Mejla reportern

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

43 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (43)
Antal kommentarer:

Startsidan

Prislappen satt på el-Chevan

Prislappen satt på el-Chevan

Chevrolet meddelar nu priset på den kommande elbilen Chevrolet Spark EV. Bilen kommer att börja säljas i sommar. 1 kommentar

Klarar den 3d i valfri färg?

Klarar den 3d i valfri färg?

En 3d-skrivare för konsumenter sägs vara först med att producera föremål i valfri färg. Men det finns frågetecken. 12 kommentarer

Testa vad du kan!

Här är Ny Tekniks quiz om 3d-skrivare. Till quizet

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
OKQ8 vill sälja ren syntetdiesel

OKQ8 vill sälja
ren syntetdiesel

OKQ8 vill börja sälja ren biobaserad syntetdiesel, som minskar koldioxidutsläppen med 50-90 procent. 51 kommentarer

Nu lovar Volvo IT bättring

Nu lovar Volvo IT bättring

Volvo IT medger till Ny Teknik att företaget har haft stora problem med it-lösningen för Stockholms kommunala skolor. 13 kommentarer

Rapport sågar Volvo IT-avtal i skolor

Dyrt och dåligt - ändå förlängs avtalet. I fyra år har Volvo IT skött it-driften i Stockholm. 7 kommentarer

Bostäder byggs i Stockholms mest förorenade områden

Bostäder byggs i Stockholms
mest förorenade områden

Bara i Stockholms län finns 8 000 kända områden med förorenad mark. På flera av de mest utsatta platserna planeras och byggs det bostäder.

Stealthplan lyfter vertikalt

TV: Stealthplan lyfter vertikalt

Det amerikanska stridsplanet F-35B har nu visat att det kan starta rakt upp. 32 kommentarer

Annons
Har du nobbats av en robot?

Har du nobbats av en robot?

Det är inte säkert att en människa läser din jobbansökan. Det kan vara en robot som sorterar bort den. Trenden med filtreringsverktyg växer när mängden sökande per jobb ökar.

Atomubåtar skrotas

Atomubåtar skrotas

Två av världens största atomubåtar tas ur tjänst och går till skrot. 4 kommentarer

Skeldar nu med dieselmotor

Skeldar nu med dieselmotor

Saabs obemannade helikopter Skeldar har testats i USA och Sverige och visats upp för kunder. Nu har den också fått en dieselmotor. 27 kommentarer

En svensk 
3d-veteran

En svensk
3d-veteran

BILDSPEL. För Magnus René, vd för Arcam, betyder haussen av 3d-skrivare att folk äntligen fattar vad han gör. 9 kommentarer

Höganäs har smygstartat produktionen

Med en egen 3d-skrivare har nu Höganäs startat en småskalig produktion.
– Vi vill gå upp i massproduktion. 3 kommentarer

Stor guide till 3d-skrivare

23 olika modeller presenteras. Billigaste kostar under 5 000 kronor. 2 kommentarer

Vad kan du om 3d-skrivare?

Testa vad du kan om tekniken i Ny Tekniks quiz. Till quizet

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 24%
  • Nej 66%
Rösta

Bränslecellen går på diesel

Bränslecellen går på diesel

Efter många års utveckling har ett Göteborgsföretag en prototyp av sin bränslecell. 28 kommentarer

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 330 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya Kirunagruvan

Så djup är nya Kirunagruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 9 kommentarer

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 8 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 11 kommentarer

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 19 kommentarer

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Hör av dig till vår debattredaktör Cecilia Laurén.

Så skriver du en debattartikel

Så skriver du en debattartikel

Sex smarta skrivtips.

Mats Lewan och Helen Ahlbom, Ny Tekniks it och telekomreportrar.

Missa inga krönikor

Läs Mats Lewans och Helen Ahlboms krönikor om it och telekom. Här hittar du hela digitala arkivet.

Senaste quizen

Alla våra quiz

jobb138 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Stridsplan startar vertikalt

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se