”Hjälp knattarna att energispara”

DEBATT. Det behövs ett statligt energistöd riktat till små- och medelstora företag som ställer om till förnybara energikällor. Men det brådskar. Annars riskerar vi att tappa svenska industriföretags konkurrenskraft och energiomställningen riskerar att försenas, skriver Jan Törner, VD Pilum AB.

Annons
”Hjälp knattarna att energispara”

Jan Törner, VD Pilum AB Foto: Pilum

Verktyg

De företag som kommer att lyckas i framtiden är bland annat de som ser klimatförändringarna som en möjlighet istället för ett hot, och som lyckas koppla denna enorma utmaning till tillväxt. Det kräver en stark och effektiv industri som har intelligenta och framåtriktade produktionssystem inom grön teknik.

Industriföretag runt om i landet behöver göra betydande energieffektiviseringar för att bli konkurrenskraftiga och möta framtidens krav. Det handlar bland annat om att effektivisera omodern teknik för rening av farliga utsläpp, energieffektivisering av produktionsapparaten, både genom återvinning av exempelvis spillvärme samt rening av utsläpp.

Effektiv rökgasrening gör att man kan reducera de utsläpp som bidrar till försurning av våra skogar och sjöar. Till miljöfarliga ämnen hör förutom försurande ämnen även tungmetaller. Syftet med rökgasreningen är att minska mängden miljö- och hälsofarliga utsläpp och partiklar i atmosfären.

Ett ännu bättre sätt att göra energieffektiviseringar är att ta hand om den spillvärme som produceras i Sveriges alla produktionsanläggningar. Så mycket som 50 TWh släpps ut årligen och en stor del av Sveriges beroende av kolkraft och olja skulle kunna ersättas om man satsade på att ta tillvara denna spillvärme.

I dag finns ett par statliga stöd för att stimulera tillverkningsindustrin att göra energieffektiviseringar eller minska sin elförbrukning. Det ena är den så kallade energikartläggningschecken som innebär att industriföretag kan få ett mindre stöd om de genomför en kartläggning av sin energianvändning.

Det andra är programmet för energieffektivisering i energiintensiv industri, PFE, där företag som uppfyller kraven för medverkan kan få en befrielse av elskatten på 0,5 öre/kWh.

I dagsläget deltar enbart 90 företag i detta program, som tillsammans använder 30 TWh el per år. Det motsvarar över hälften av industrins användning vilket visar att det är de stora företagen som klarar att uppfylla kraven och bli befriade från elskatten.

Det finns många små och medelstora företag inom svensk industri som har ett stort behov av att effektivisera energiförsörjningen, dels för att leva upp till kraven när det gäller utsläpp av farliga ämnen som skadar vår miljö, dels för att kunna vara konkurrenskraftiga på den globala marknaden. Idag finns det mindre svenska industriföretag som anser att de inte har råd att byta ut befintlig teknik och effektivisera energianvändningen vilket innebär att de riskerar att bidra till onödiga utsläpp till atmosfären. Detta är inte hållbart i en konkurrensutsatt miljö.

Befintliga statliga bidrag för energieffektiviseringar och minskad elförbrukning är inte tillräckliga. Därför uppmanar vi regeringen att införa ett statligt energistöd riktat till små- och medelstora företag som genomför en energiomställning med hjälp av förnybara energikällor. Stödet ska omfatta effektivisering av elanvändningen och energiförbrukningen som helhet, med allt ifrån uppvärmningssystem till omhändertagande av överskottsvärme.

Men det brådskar. Annars riskerar vi att tappa svenska industriföretags konkurrenskraft samtidigt som energiomställningen riskerar att försenas.

Jan Törner, VD Pilum AB

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

7 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (7)
Antal kommentarer:

Startsidan

FOU-LIGAN 2013
Tillsats som spar energi

Tillsats som spar energi

Temperaturen var ”bara” 120 grader när asfalten lades i garaget i Friends Arena i Solna. Hemligheten är en ny tillsats. 8 kommentarer

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Sara Mazur vet vad hon skulle göra som statsminister för en dag.

20 år med svensk FoU

Förra året försvann drygt 1600 FoU-jobb inom hos storföretagen. 1

Här är bilden 2013

Här är orterna med flest forskare och utvecklingsingenjörer. 9

Därför behöver Bombardier Kina

Utvecklingen inom järnväg drivs från Kina. 1

Mer om alla företagens utvecklingsprojekt

Läs mer om de 30 rankade företagen. 0 kommentar

Örat fick inbyggd antenn

TV: Örat fick inbyggd antenn

Med celler och nanopartiklar har forskare med en 3d-printer skapat ett öra med inbyggd antenn.

Fick ny käke

Fick ny käke

För första gången har en patient fått en ny underkäke som skrivits ut i en 3d-skrivare. 13 kommentarer

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 26%
  • Nej 64%
Rösta
Öppning för Kockums

Öppning för Kockums

Australien har i en överenskommelse med FMV säkrat rättigheterna att använda svensk undervattensteknik i en kommande ubåt. 15 kommentarer

Norge blickar mot Sverige.

Norge kan komma att köpa nya svenska ubåten A26. 26 kommentarer

Här är Kinasaaben

Här är Kinasaaben

Kinesiska Baic visar nu bild på sin version av Saab 9-5 som man köpte rätten till att tillverka 2009. 26 kommentarer

Klarar Volvo att bli ett premiummärke?

Klarar Volvo att bli ett premiummärke?

Det är lätt att säga ”premium” men betydligt svårare att skapa bilar som lever upp till kraven, konstaterar motorjournalisten Eric Lund.

Taken som fångar mest sol

Taken som fångar mest sol

Stockholms stad solkarta visar på vilka tak det fungerar bäst att ta tillvara solenergin. 15 kommentarer

Läs mer om solenergi

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Annons
Laddhybriden testas i trafik

Laddhybriden testas i trafik

Volvos laddhybridbussar syns nu i stadstrafiken i Göteborg. Tre bussar går på en linje. 95 kommentarer

Läs mer om batteriteknik

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Dna-utbytet kan slå fel

Dna-utbytet kan slå fel

Sverige deltar från i höst i utbytet av miljontals dna-uppgifter i register i Europa. Men falska träffar kan peka ut oskyldiga. 20 kommentarer

Krimteknik får global standard

Brottsligheten är ofta internationell.

Mekaniska pumpen tar plats

Mekaniska pumpen tar plats

GRAFIK. Med det mänskliga hjärtat som förebild har ett litet Västeråsbolag utvecklat en unik hjärtpump. 6 kommentarer

Grafen slår fast ampere

Grafen slår fast ampere

En elektronpump av grafen kan ge en ny definition av SI-enheten ampere. 9 kommentarer

Läs mer om grafen

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

”Geniernas tid är förbi”

”Geniernas tid är förbi”

Harald Ludanek, tidigare chef för VW:s fordonsutveckling, tar över jobbet som ny FoU-chef på Scania. 24 kommentarer

Så ska gruvstaden flyttas

Så ska gruvstaden flyttas

GRAFIK. Kiruna är det största projekt för stadsomvandling någonsin. Både över och under jord ska gruvstaden flytta. 5 kommentarer

Spår med gps hur marken rör på sig

Bergmekanikernas prognoser bli allt viktigare.

Här är nya bilar 
riktiga dödsfällor

Här är nya bilar
riktiga dödsfällor

Bilmodeller som säljs i Brasilien ser ut som på andra håll i världen men skördar mångdubbelt fler liv vid olyckor. 45 kommentarer

Borde biltillverkarna följa en internationell standard för säkerhet?

Se resultatet
  • Ja 84%
  • Nej 16%
Rösta
DEBATT
SKB testar att borra horisontella schakt i berggrunden för slutförvaring av utbränt kärnbränsle.

”Fel plats - fel koncept”

Berget i Forsmark håller inte för slutförvar för utbränt kärnbränsle. SKB försöker nu styra bort kritiken mot sitt koncept, skriver debattören. 50 kommentarer

Motorn blir Volvostandard

Motorn blir Volvostandard

Volvo personvagnar startar nu produktionen av den enhetsmotor som blir standard i alla modeller framöver. 44 kommentarer

”Skrota våra uråldriga tåg”

”Skrota våra uråldriga tåg”

LÄSARKOMMENTARER. Släpp in Kina. Det är dags att göra oss av med våra uråldriga tåg.
Artikeln om att Kina vill bygga nät för höghastighetståg i Sverige rör upp känslor. 47 kommentarer

Kina vill finansiera nordiska snabbtåg

Kina erbjuder sig att finansiera byggandet av ett nytt skandinaviskt järnvägsnät för höghastighetståg. 149 kommentarer

”Det handlar inte om tåg”

Att bygga höghastighetståg handlar inte om tåg. Det menar professor Andrew McNaughton. 11

Trafikverket söker lösning

Höghastighetståg mellan Sveriges tre största storstadsregioner kan bli en realitet. 12

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

TEKNIKHISTORIA. Med Rapidloken fick Sverige ett lok som med låg vikt kunde dra expresståg utan att slita för mycket på rälerna, och som framför allt såg snabbt ut. 17 kommentarer

Har du koll på järnvägen?

Häng med på Ny Tekniks fartfyllda quiz. Till quizet

Mobbning påverkar arbetsmiljön

Mobbning påverkar arbetsmiljön

Utfrysning och förlöjliganden. För många är det en verklighet på arbetsplatsen. Och den drabbade har inte tillräckligt skydd, anser Sveriges Ingenjörer.

Japanska tåg klarar snön

Japanska tåg klarar snön

De japanska snabbtågen håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. Här är ritningar på lösningar. 78 kommentarer

Här är superdatorn 
som sköter talet

Här är superdatorn
som sköter talet

BILDSPEL. KTH-forskare tar superdatorn Lindgren till hjälp i simuleringar som ska avslöja talorganens dolda hemligheter. 1 kommentar

Sökes: Energimakthavare!

Sökes: Energimakthavare!

EFTERLYSNING. Ny Teknik kartlägger för andra gången makthavarna i Energisverige. 58 kommentarer

Hela listan: De 50 mäktigaste 2008

Ny Teknik har som första tidning identifierat de 50 viktigaste makthavarna. 3 kommentarer

Så gick cyberattacken till

Så gick cyberattacken till

Tjuvar stal 300 miljoner kronor från tusentals bankomater över 20 länder. ”Det är den mest sofistikierade cyberattacken som avslöjats hittills”, uppger åklagare i USA. 33 kommentarer

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Hör av dig till vår debattredaktör Cecilia Laurén.

Så skriver du en debattartikel

Så skriver du en debattartikel

Sex smarta skrivtips.

Mats Lewan och Helen Ahlbom, Ny Tekniks it och telekomreportrar.

Missa inga krönikor

Läs Mats Lewans och Helen Ahlboms krönikor om it och telekom. Här hittar du hela digitala arkivet.

Senaste quizen

Alla våra quiz
Annons

jobb133 st

Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Lär dig allt om datorn

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se