”Slussen måste svälja mer”

REPLIK. En kopia är fullt möjlig men Stockholm växer och behöver utvecklas, skriver Stockholm stad som hävdar att debattinlägget om tekniksnurran Slussen innehåller "en hel del missförstånd".

Annons
Så här kommer de åtta körfälten att fördelas på den nya bron över Slussen mellan Södermalm och Gamla stan i Stockholm, enligt en alldeles färsk illustration från Stockholm stads Exploateringskontor.

Så här kommer de åtta körfälten att fördelas på den nya bron över Slussen mellan Södermalm och Gamla stan i Stockholm, enligt en alldeles färsk illustration från Stockholm stads Exploateringskontor.

Verktyg

Att riva Slussen och bygga upp en exakt kopia med moderna material är naturligtvis fullt möjligt – men Slussen är en så central plats i Stockholm att den måste kunna möta behoven från en stad som hela tiden växer och utvecklas.

2007 utreddes möjligheten att bygga upp en kopia, men med den betydligt större avtappningskapacitet som behövs för att skydda Mälaren och Mälardalen mot översvämningar. Det skulle då kosta ungefär lika mycket som att bygga något helt nytt. Dessutom ville en majoritet av både sakägare och allmänhet hellre ha en ny lösning för Slussen. Det beslutades då att satsa på nya Slussen.

Göran Camitz har också missförstått en hel del om hur nya Slussen kommer att bli.

Det blir ingen ”jättegalleria”, ytan är ungefär som Ringen i andra änden av Söder, men med plats för både handel och kultur för alla de hundratusentals resenärer som varje dag passerar eller byter vid Slussen.

Det blir ingen ”mångfilig motorvägsbro till Skeppsbron”. En bro ersätter dagens två. 12 körfält blir åtta. Dessutom blir det mer plats för gående och cyklister. Och givetvis inte heller motorvägshastigheter mitt i stan.

För den som vill veta finns alla planhandlingar och andra formella dokument lätt tillgängliga på Stockholm stads hemsida.

Andreas Burghauser, projektchef, Slussen

Av:  Ny Teknik debattör

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

26 kommentarer Sortera: Senaste överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (26)
Antal kommentarer:

Startsidan

Häng med på en förarlös tur

TV: Häng med på
en förarlös tur

Stockholms tunnelbana ska få 48 nya tåg som kan köras helt utan förare på röda linjen. 11 kommentarer

Första tågen till längsta förarlösa T-banan

Vagnarna till Singapores Down Town Line har levererats. 11 kommentarer

Högst - på 90 dagar

TV: Högst - på 90 dagar

I sommar börjar världens högsta hus att byggas. Det blir 838 meter högt och ska rymma 100 000 människor. 35 kommentarer

Läs mer om skyskrapor

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Så gör du rätt med restfärger

Så gör du rätt med restfärger

Undrar du också hur du egentligen ska hantera överbliven vattenlöslig färg? Här är svaret. 15 kommentarer

Vad gör du med överbliven vattenlöslig färg?

Se resultatet
  • Häller ut i avloppet 16%
  • Tar den till återvinningen 56%
  • Sparar den 28%
Rösta

Prislappen satt på el-Chevan

Prislappen satt på el-Chevan

Chevrolet meddelar nu priset på den kommande elbilen Chevrolet Spark EV. Bilen kommer att börja säljas i sommar. 17 kommentarer

Välj rätt Porsche 911

Välj rätt Porsche 911

Porsche vet att kapitalisera på modellnamnet 911 och lanserar nya modellvarianter i snabb följd. Men vad är det egentligen för skillnad mellan 911 GT3 och 911 Turbo?

Klarar den 3d i valfri färg?

Klarar den 3d i valfri färg?

En 3d-skrivare för konsumenter sägs vara först med att producera föremål i valfri färg. Men det finns frågetecken. 23 kommentarer

Testa vad du kan!

Här är Ny Tekniks quiz om 3d-skrivare. Till quizet

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Annons
OKQ8 vill sälja ren syntetdiesel

OKQ8 vill sälja
ren syntetdiesel

OKQ8 vill börja sälja ren biobaserad syntetdiesel, som minskar koldioxidutsläppen med 50-90 procent. 76 kommentarer

Nu lovar Volvo IT bättring

Nu lovar Volvo IT bättring

Volvo IT medger till Ny Teknik att företaget har haft stora problem med it-lösningen för Stockholms kommunala skolor. 22 kommentarer

Rapport sågar Volvo IT-avtal i skolor

Dyrt och dåligt - ändå förlängs avtalet. I fyra år har Volvo IT skött it-driften i Stockholm. 7 kommentarer

Stealthplan lyfter vertikalt

TV: Stealthplan lyfter vertikalt

Det amerikanska stridsplanet F-35B har nu visat att det kan starta rakt upp. 45 kommentarer

Har du nobbats av en robot?

Har du nobbats av en robot?

Det är inte säkert att en människa läser din jobbansökan. Det kan vara en robot som sorterar bort den. Trenden med filtreringsverktyg växer när mängden sökande per jobb ökar.

Atomubåtar skrotas

Atomubåtar skrotas

Två av världens största atomubåtar tas ur tjänst och går till skrot. 7 kommentarer

Skeldar nu med dieselmotor

Skeldar nu med dieselmotor

Saabs obemannade helikopter Skeldar har testats i USA och Sverige och visats upp för kunder. Nu har den också fått en dieselmotor. 29 kommentarer

En svensk 
3d-veteran

En svensk
3d-veteran

BILDSPEL. För Magnus René, vd för Arcam, betyder haussen av 3d-skrivare att folk äntligen fattar vad han gör. 9 kommentarer

Höganäs har smygstartat produktionen

Med en egen 3d-skrivare har nu Höganäs startat en småskalig produktion.
– Vi vill gå upp i massproduktion. 3 kommentarer

Stor guide till 3d-skrivare

23 olika modeller presenteras. Billigaste kostar under 5 000 kronor. 2 kommentarer

Vad kan du om 3d-skrivare?

Testa vad du kan om tekniken i Ny Tekniks quiz. Till quizet

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 24%
  • Nej 66%
Rösta

Bränslecellen går på diesel

Bränslecellen går på diesel

Efter många års utveckling har ett Göteborgsföretag en prototyp av sin bränslecell. 28 kommentarer

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 361 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya Kirunagruvan

Så djup är nya Kirunagruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 10 kommentarer

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 9 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 11 kommentarer

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 20 kommentarer

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Hör av dig till vår debattredaktör Cecilia Laurén.

Så skriver du en debattartikel

Så skriver du en debattartikel

Sex smarta skrivtips.

Mats Lewan och Helen Ahlbom, Ny Tekniks it och telekomreportrar.

Missa inga krönikor

Läs Mats Lewans och Helen Ahlboms krönikor om it och telekom. Här hittar du hela digitala arkivet.

Senaste quizen

Alla våra quiz

jobb140 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Stridsplan startar vertikalt

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se