”Mer vindkraft ger lägre elpris”

Två av världens fyra största ekonomier, Tyskland och Japan, har beslutat att skapa helt förnybara energisystem, sedan olycka i Fukushima tidigare i år. Sett till både världen och Europa är det vindkraft och solenergi som byggs ut snabbast, skriver Lise Nordin (MP). Foto: Scanpix

”Mer vindkraft ger lägre elpris”

DEBATT. UPPDATERAD. I en ny rapport menar Timbro att vindkraften är kostsam för hushållen och att den inte behövs eftersom vi har kärnkraft. Detta resonemang är helt felaktigt. Timbro ställer sig så långt ifrån verkligheten att det blir svårt att föra en seriös diskussion om svensk energiförsörjning, skriver miljöpartisten Lise Nordin.

Annons
”Mer vindkraft ger lägre elpris”

Lise Nordin Foto: Fredrik Hjerling

Verktyg

Vi lever i en tid då världen efterfrågar allt mer förnybar energi. Två av världens fyra största ekonomier, Tyskland och Japan, har beslutat att skapa helt förnybara energisystem, sedan olycka i Fukushima tidigare i år. Sett till både världen och Europa är det vindkraft och solenergi som byggs ut snabbast.

I dessa tider av framtidstänkande presenterar den borgerliga tankesmedjan Timbro en rapport som säger sig granska den svenska vindkraften.

En seriös debatt om hur vi ska nå ett modernt och hållbart framtida energisystem är välkommet. Tyvärr diskvalificerar Timbro sig i den debatten redan i sitt första inlägg. Rapporten innehåller heller inget nytt. Vi har hört samma resonemang från ett mindre antal högerdebattörer och klimatskeptiker förut och det är inte mer giltigt nu än det var då.

I korthet menar Timbro att vindkraften är kostsam för hushållen och att den inte behövs eftersom vi har kärnkraft. Detta resonemang kan avfärdas som helt felaktigt av tre anledningar.

1. För det första så är det ett faktum att Sveriges gamla kärnreaktorer snart behöver stänga. Vi kommer att behöva bygga ny produktion av el, alternativet att fortsätta som idag finns inte. Den relevanta jämförelsen är därför kostnaden för att producera ny el per kilowatttimme. FNs klimatpanel IPCC fastslår i sin gedigna rapport från tidigare i år att det förnybara redan idag är kostnadsmässigt konkurrenskraftigt gentemot kärnkraft och kolkraft. Det konstateras också att olyckan i Fukushima kommer öka säkerhetskraven och därmed kostnaderna för kärnkraften vilket ger ytterligare konkurrensfördelar till det förnybara.

2. För det andra sjunker kostnaden för vindkraftsel hela tiden i och med teknikutvecklingen. Priset för att bygga förnybart har sjunkit till en nivå som gör att det idag byggs mer förnybar kapacitet i världen än fossil och nukleär kapacitet, tillsammans. Vindkraftsbranschen bedömer att vindenergin inom en inte alltför lång framtid kommer klara sig helt utan ekonomiskt stöd medan finansanalytikerna Citigroup fastslår att kärnkraft däremot aldrig kommer klara sig utan statligt ekonomiskt stöd. En marknadsliberal tankesmedja bör rimligen förväntas att se framtiden i det energislag som klarar sig bäst utan statligt stöd.

3. För det tredje - och det är detta som diskvalificerar rapporten helt - så sjunker elpriserna de facto genom utbyggnaden av vindkraft. Tvärtemot vad Timbro försöker göra gällande. Energimyndigheten gör bedömningen att eplriset minskar med minst fem procent med utbyggd vindkraft. Vinsten för kunderna med mer vindkraft är därmed större än kostnaden, fastslår myndigheten. Att mer el på marknaden ger lägre priser är något som rapportens författare antingen inte känner till, eller som de medvetet valt att bortse från.

Timbro har tagit på sig uppgiften att komma med alternativa åsikter i debatten, vilket i princip är sunt. Men att ställa sig så här långt bort ifrån verkligheten gör att det blir svårt att föra en seriös diskussion.

Energibranschen, myndigheterna och de flesta politiska aktörer är överens om att den förnybara energin och vindkraften ska fortsätta att byggas ut. Frågar vi svenska folket är svaret också tydligt.

Enligt den senaste Sifo-undersökningen om allmänhetens attityd till energi svarar 83 procent att de helst vill köpa el från något av de förnybara slagen. Endast 8 procent vill helst ha kärnkraftsel.

Förnybar energi är framtiden. Utifrån den kunskap vi har idag ser vi att Sverige kan ha en helt förnybar elproduktion år 2030. Sverige har också bland de bästa förutsättningarna i världen för detta.

Med utbyggd sol-, vind- och bioenergi samt en smartare energianvändning kan vi få en kostnadseffektiv och hållbar framtida energiförsörjning. Miljöpartiet har en rad konkreta förslag som tar oss dit. Vilken plan Timbro har för vår framtida energiförsörjning är oklart.

Lise Nordin

Energipolitisk talesperson för Miljöpartiet de gröna

Ladda ned Timbrorapporten här.

Ny Tekniks dagliga nyhetsbrev - Teckna nu, kostnadsfritt!

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

306 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (306)
Antal kommentarer:

Startsidan

En svensk 
3d-veteran

En svensk
3d-veteran

BILDSPEL. För Magnus René, vd för Arcam, betyder haussen av 3d-skrivare att folk äntligen fattar vad han gör. Men svensk industri är på efterkälken, anser han. 3 kommentarer

Höganäs har smygstartat produktionen

– Vi vill gå upp i massproduktion. 1 kommentar

Bränslecellen går på diesel

Bränslecellen går på diesel

Efter många års utveckling har ett Göteborgsföretag en prototyp av sin bränslecell. 20 kommentarer

KALL FUSION
”Värmeproduktion långt utöver den som är möjlig”

”Värmeproduktion långt
utöver den som är möjlig”

En grupp svenska och italienska forskare har testat den kontroversiella energiapparat E-cat och publicerat en rapport. En reaktor förstördes då reaktionen skenade. 224 kommentarer

Satsning hejdad efter test

En grupp svenskar förberedde en investering i E-cat. 298 kommentarer

Läs mer om kall fusion

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Så djup är nya Kirunagruvan

Så djup är nya Kirunagruvan

GRAFIK. Nu invigs LKAB:s nya huvudnivå i Kirunagruvan. Gruvdriften kan därmed fortsätta i många år. 6 kommentarer

Dubbla jobbet när staden flyttar

GRAFIK. En ny stadskärna ska byggas vid sidan av den gamla i Kiruna. 5 kommentarer

Rc-loken rullar på trots snö och kyla.

”Inget fel på snöröjningen”

LÄSARKOMMENTARER. Ny Tekniks läsare tycker till om olika lösningar för snöbekämpning för järnvägen. 4 kommentarer

Snöstorm inget hinder i Japan

Japanska snabbtåg håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. 78 kommentarer

Därför rasade taket

Därför rasade taket

Taket på Arena Vänersborg var underdimensionerat. Men tingsrätten anser att det främst fanns en annan orsak till raset. 9 kommentarer

Annons
Prylar för Porschefantasten

Prylar för Porschefantasten

Gamla böcker, broschyrer, affischer och modellbilar – i veckan auktioneras en mängd Porsche-memorabilia ut.

De vill bygga superkraftverk

De vill bygga superkraftverk

Tre stora konsortier visar intresse för att 2015 börja bygga vad som kan bli världens största kraftverk. 18 kommentarer

De ratas av unga ingenjörer

De ratas av unga ingenjörer

När framtidens ingenjörer ska välja arbetsgivare hamnar traditionella storföretag ofta i lä. Istället lockar entreprenörskapet

”Bygg solkraft i södra och 
vindkraft i norra Europa”

”Bygg solkraft i södra och
vindkraft i norra Europa”

Sol- och vindkraft byggs ut på fel ställen i Europa. Det menar tyska Siemen som presenterar nya beräkningar. 51 kommentarer

Håller du med Siemens om att sol- och vindkraft byggs på fel ställen?

Se resultatet
  • Ja 76%
  • Nej 24%
Rösta

”Trångsynt om solkraft”

DEBATT. Att subventionera solenergi handlar om att bygga ett hållbart samhälle, skriver Johnn Andersson. 173

"Tyskland dålig förebild"

DEBATT. Håll er till fakta och blanda inte in känslor i debatten om svensk solkraft, skriver Josef Fransson. 63

Så snåla är Telias nya servrar

Så snåla är Telias nya servrar

Telia Sonera har utvecklat ett nytt system för kylning av servrar – Green Room. 14 kommentarer

Imponeras av kyltekniken

Magnus Wetterberg, produktchef på HP, blir imponerad av Telia Soneras nya kylteknik.

Skrik

Hur stoppar jag pladder
i kontorslandskapet?

Experterna ger svar till anställd som inte kan koncentrera sig på jobbet.

DEBATT
”Orättvist mot genier”

”Orättvist mot genier”

Musikaliska genier får automatiskt upphovsrätt, medan tekniska genier måste betala för patenten. 33 kommentarer

”Ge uppfinnare innovationslön”

DEBATT. Snåla inte in på innovationspengarna när det är dags att spara, då ryker framtidsutsikterna och vi missar företag som Spotify och Mojang, skriver debattören. 64 kommentarer

FOU-LIGAN 2013
Tillsats som spar energi

Tillsats som spar energi

Temperaturen var ”bara” 120 grader när asfalten lades i garaget i Friends Arena i Solna. Hemligheten är en ny tillsats. 11 kommentarer

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Forskningschefens tips till Reinfeldt

Sara Mazur vet vad hon skulle göra som statsminister för en dag.

20 år med svensk FoU

Förra året försvann drygt 1600 FoU-jobb inom hos storföretagen. 1

Här är bilden 2013

Här är orterna med flest forskare och utvecklingsingenjörer. 9

Därför behöver Bombardier Kina

Utvecklingen inom järnväg drivs från Kina. 1

Mer om alla företagens utvecklingsprojekt

Läs mer om de 30 rankade företagen. 0 kommentar

Örat fick inbyggd antenn

TV: Örat fick inbyggd antenn

Med celler och nanopartiklar har forskare med en 3d-printer skapat ett öra med inbyggd antenn.

Fick ny käke

Fick ny käke

För första gången har en patient fått en ny underkäke som skrivits ut i en 3d-skrivare. 13 kommentarer

Läs mer om 3d-skrivare

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

Kommer du att köpa en 3D-skrivare under 2013?

Se resultatet
  • Ja 10%
  • Kanske 25%
  • Nej 65%
Rösta
Öppning för Kockums

Öppning för Kockums

Australien har i en överenskommelse med FMV säkrat rättigheterna att använda svensk undervattensteknik i en kommande ubåt. 15 kommentarer

Norge blickar mot Sverige.

Norge kan komma att köpa nya svenska ubåten A26. 26 kommentarer

Här är Kinasaaben

Här är Kinasaaben

Kinesiska Baic visar nu bild på sin version av Saab 9-5 som man köpte rätten till att tillverka 2009. 26 kommentarer

Taken som fångar mest sol

Taken som fångar mest sol

Stockholms stad solkarta visar på vilka tak det fungerar bäst att ta tillvara solenergin. 26 kommentarer

Läs mer om solenergi

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Laddhybriden testas i trafik

Laddhybriden testas i trafik

Volvos laddhybridbussar syns nu i stadstrafiken i Göteborg. Tre bussar går på en linje. 95 kommentarer

Läs mer om batteriteknik

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer
Dna-utbytet kan slå fel

Dna-utbytet kan slå fel

Sverige deltar från i höst i utbytet av miljontals dna-uppgifter i register i Europa. Men falska träffar kan peka ut oskyldiga. 20 kommentarer

Krimteknik får global standard

Brottsligheten är ofta internationell.

Mekaniska pumpen tar plats

Mekaniska pumpen tar plats

GRAFIK. Med det mänskliga hjärtat som förebild har ett litet Västeråsbolag utvecklat en unik hjärtpump. 6 kommentarer

Grafen slår fast ampere

Grafen slår fast ampere

En elektronpump av grafen kan ge en ny definition av SI-enheten ampere. 11 kommentarer

Läs mer om grafen

Här på taggsidan finns Ny Tekniks artiklar i ämnet samlade.

Läs mer

”Geniernas tid är förbi”

”Geniernas tid är förbi”

Harald Ludanek, tidigare chef för VW:s fordonsutveckling, tar över jobbet som ny FoU-chef på Scania. 25 kommentarer

Så ska gruvstaden flyttas

Så ska gruvstaden flyttas

GRAFIK. Kiruna är det största projekt för stadsomvandling någonsin. Både över och under jord ska gruvstaden flytta. 5 kommentarer

Spår med gps hur marken rör på sig

Bergmekanikernas prognoser bli allt viktigare.

Här är nya bilar 
riktiga dödsfällor

Här är nya bilar
riktiga dödsfällor

Bilmodeller som säljs i Brasilien ser ut som på andra håll i världen men skördar mångdubbelt fler liv vid olyckor. 45 kommentarer

Borde biltillverkarna följa en internationell standard för säkerhet?

Se resultatet
  • Ja 85%
  • Nej 15%
Rösta
DEBATT
SKB testar att borra horisontella schakt i berggrunden för slutförvaring av utbränt kärnbränsle.

”Fel plats - fel koncept”

Berget i Forsmark håller inte för slutförvar för utbränt kärnbränsle. SKB försöker nu styra bort kritiken mot sitt koncept, skriver debattören. 50 kommentarer

Motorn blir Volvostandard

Motorn blir Volvostandard

Volvo personvagnar startar nu produktionen av den enhetsmotor som blir standard i alla modeller framöver. 44 kommentarer

”Skrota våra uråldriga tåg”

”Skrota våra uråldriga tåg”

LÄSARKOMMENTARER. Släpp in Kina. Det är dags att göra oss av med våra uråldriga tåg.
Artikeln om att Kina vill bygga nät för höghastighetståg i Sverige rör upp känslor. 47 kommentarer

Kina vill finansiera nordiska snabbtåg

Kina erbjuder sig att finansiera byggandet av ett nytt skandinaviskt järnvägsnät för höghastighetståg. 149 kommentarer

”Det handlar inte om tåg”

Att bygga höghastighetståg handlar inte om tåg. Det menar professor Andrew McNaughton. 11

Trafikverket söker lösning

Höghastighetståg mellan Sveriges tre största storstadsregioner kan bli en realitet. 12

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

Rapidloket – lätt och snabbt på spåret

TEKNIKHISTORIA. Med Rapidloken fick Sverige ett lok som med låg vikt kunde dra expresståg utan att slita för mycket på rälerna, och som framför allt såg snabbt ut. 17 kommentarer

Har du koll på järnvägen?

Häng med på Ny Tekniks fartfyllda quiz. Till quizet

Japanska tåg klarar snön

Japanska tåg klarar snön

De japanska snabbtågen håller tiden även när det kommer 125 cm snö på en dag. Här är ritningar på lösningar. 78 kommentarer

Här är superdatorn 
som sköter talet

Här är superdatorn
som sköter talet

BILDSPEL. KTH-forskare tar superdatorn Lindgren till hjälp i simuleringar som ska avslöja talorganens dolda hemligheter. 1 kommentar

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Gör din röst hörd i Ny Teknik

Hör av dig till vår debattredaktör Cecilia Laurén.

Så skriver du en debattartikel

Så skriver du en debattartikel

Sex smarta skrivtips.

Mats Lewan och Helen Ahlbom, Ny Tekniks it och telekomreportrar.

Missa inga krönikor

Läs Mats Lewans och Helen Ahlboms krönikor om it och telekom. Här hittar du hela digitala arkivet.

Senaste quizen

Alla våra quiz

jobb132 st

Annons
Annons

Webbtv-arkiv

Senaste videoklippen

Lär dig allt om datorn

Visa alla

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Ludet bygge  alstrar  energi

Nytt landmärke? Ludet
bygge
alstrar
energi