”Jag siktar högre med proppen”
Av: Ny Teknik Admin
Publicerad 12 mars 2008 00:00
Forskningsminister Lars Leijonborg skriver i en replik på förra veckans ledare i Ny Teknik att han siktare högre än sin företrädare. Han lovar också att hantera ett antal strukturproblem i höstens forskningsproposition och räknar med att fördela forskningspengar till universitet och högskolor efter kvalitetskriterier.
Ta strid för forskningen, Leijonborg! skriver Lars Nilsson i Ny Teknik den 5 mars. Han och Ny Tekniks läsare kan vara helt lugna på den punkten. Jag jobbar varje dag med att internt och offentligt säkerställa att forskningspropositionen i höst blir så bra som möjligt.
Lars Nilsson lägger upp en ribba. Min proposition måste bli lika bra som Thams, Östros och Pagrotskys. Jag kan avslöja att jag siktar högre, inte bara när det gäller pengar utan också när det gäller att hantera ett antal strukturproblem som präglar svensk forskning.
Det är kanske sant som Ny Teknik skriver att man varken vinner eller förlorar val på att driva forskningspolitik. Men man vinner eller förlorar svenska jobb, och det är ju faktiskt minst lika viktigt. I den allt hårdare konkurrensen - även med länder som ligger långt borta - måste vi kunna visa att svenska produkter har ett så stort kunskapsinnehåll att de är värda sitt pris.
Man brukar säga att flera svenska storföretag vilar på några snillepatent, som togs för länge sedan. Men också i vår tid gäller att svenska företag vinner stora framgångar genom forskning - magsårsmedicinen Losec är ett av många exempel i modern tid.
På senare tid har vi dock sett en tendens till att vi tappar vår tätposition. Svensk forskning citeras i allt mindre utsträckning i internationellt erkända tidskrifter. Forskningen i näringslivet är starkt koncentrerad till några få stora företag. Statens satsningar för forskning som andel av BNP har minskat.
"Mer pengar" är ett av svaren på frågan om hur forskningen kan förbättras. Men pengarna behöver också delas ut på ett sådant sätt att kvaliteten främjas. Resursutredningen har lagt ett förslag att forskningsresurserna till universitet och högskolor ska fördelas efter kvalitetskriterier. Jag räknar med att ett förslag med en sådan huvudsaklig inriktning kommer i forskningspropositionen i höst.
Den fria grundforskningen behöver stärkas, men ett antal strategiska forskningssatsningar måste också pekas ut. Det handlar om områden som är av stort samhälls- och industriintresse och där Sverige har förutsättningar för en ledande forskningsposition.
Jag ser fram emot att läsa Ny Tekniks debattserie om forskning.
Lars Leijonborg(fp) Forskningsminister.










Kommentarer